Mgr. Herman Joseph Sahadat Pandoyoputro, O. Carm. was born in Kopeng, Central Java, Indonesia on April 23, 1939. He has been serving as the bishop of the diocese of Malang from 1989. He said his first vows in the Carmelite Order on August 15, 1962 and her final vows on August 15, 1967.  Mgr. Pandoyoputro was ordained as a priest on August 2, 1970 at the age of 31 years. He was appointed by Pope John Paul II to become the Bishop of Malang on May 15, 1989, one year and ten days after the appointment of his predecessor, Mgr. Francis Xavier Sudartanta Hadisumarta, O.Carm. as the Bishop of Manokwari-Sorong. He was, then, ordained as the Bishop of Malang on September 3, 1989 by Francis Xavier Sudartanta Hadisumarta, O.Carm (Bishop of Manokwari-Sorong), with Mgr. Cardinal Julius Darmaatmadja, S.J. (Archbishop of Jakarta) and Mgr. Paschalis Soedita Hardjasoemarta, M.S.C. (Bishop of Purwokerto). Between 2009 and 2012, he also served as the Chairman of the Commission for Religion and Belief of the Indonesian Bishops’ Conference.

Advertisements